Każdy człowiek, niezależnie od stanu zdrowia i wieku, powinien być traktowany z należnym mu szacunkiem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób chorych, zwłaszcza małoletnich, zdanych na pomoc innych osób. W takich sytuacjach w sposób szczególny uwidacznia się rola osób bliskich, dzięki którym chory lepiej reaguje na leczenie i szybciej wraca do zdrowia niż pozbawiony tego rodzaju wsparcia. Czasami wręcz poczucie, że nie jest się pozostawionym samemu w zmaganiu się z trudami choroby ma większe znaczenie niż medyczna terapia. Przekonanie to znalazło potwierdzenie w prawie pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, którego konkretyzację stanowi prawo do kontaktu z innymi osobami oraz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy regulacje prawne odnoszące się do prawa pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego gwarantują ochronę jego autonomii i prawa do samostanowienia w kontekście praw i obowiązków zagwarantowanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Bibliografia
Augustynowicz Anna, Alina Budziszewska-Makulska, Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Warszawa: CeDeWu Wydawnictwa Fachowe, 2010.
Dercz Maciej, Tomasz Rek, Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Komentarz. Warszawa; Wolters Kluwer, 2010.
Janiszewska Beata, „Ograniczenie korzystania z praw pacjenta w dobie epidemii - cz. I” Monitor Prawniczy, nr 10 (2023): 653-659.
Karkowska Dorota, „Komentarz do art. 35”, [w:] Prawa pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta. Komentarz, red. Dorota Karkowska. 790-791. Warszawa: Wolters Kluwer, 2021.
Karkowska Dorota, Błażej Kmieciak, „Komentarz do art. 34, punkt 1”, [w:] Prawa pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta. Komentarz, red. Dorota Karkowska. 781-790. Warszawa: Wolters Kluwer, 2021.
Karkowska Dorota, Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer, 2016.
Kochman Dorota, Leokadia Rezmerska, Anna Nowak, „Wybrane problemy w procesie adaptacji dziecka w wieku 0-6 lat do pobytu w szpitalu” Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, nr 2 (2016): 8-23.
Lis Wojciech, „Bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów w świetle obowiązujących przepisów”, [w:] Prawna ochrona zdrowia pacjenta, red. Jolanta Pacian. 19-29. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017.
Pielak Albert, „Komentarz do art. 33”, [w:] Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz, red. Leszek Bosek. 550-553. Warszawa: C. H. Beck, 2020.
Pielak Albert, „Komentarz do art. 34”, [w:] Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz, red. Leszek Bosek. 553-558. Warszawa: C. H. Beck, 2020.
Ruczkowski Piotr, „Prawo pacjenta do kontaktu osobistego z innymi osobami (prawo do odwiedzin) a kwestia ograniczeń praw pacjenta” Annales Uniwersitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio G, vol. LXX (2023): 151-169.
Sroka Tomasz, „Ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych oraz praw pacjenta w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego” Palestra, nr 6 (2020): 75-98.
Umiastowski Jerzy, „Prawa pacjenta w stanie terminalnym”, [w:] Prawa pacjenta a postawa lekarza, red. Anna Wiekluk. 57-60. Kraków: PAU, 1996.
Witas Małgorzata, Lęk separacyjny u dzieci – kiedy powinien niepokoić?. https://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/ 7,79404,25107632,lek-separacyjny-u-dzieci-kiedy-powinien-niepokoic.html.
Wnęk-Joniec Katarzyna, Lucyna Pławecka-Stolarska, Natalia Lipowska, Mały pacjent: poradnik dla rodziców i personelu. Warszawa: Narodowy Fundusz Zdrowia, 2016.
Wołoszyn-Cichocka Agnieszka, Ochrona praw pacjenta. Studium publicznoprawne. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2017.