Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące redaktorów, autorów i recenzentów dwumiesięcznika „Prawo i Więź”
Redakcja i wydawca zobowiązują się do przestrzegania standardów zasad etyki publikacyjnej na wszystkich stadiach procesu redakcyjnego i wydawniczego. Wytyczne przestrzegane przez redakcję są zgodne z tymi zawartymi w zasadach Elsevier i wytycznych Committee on Publication Ethics (https://doi.org/10.24318/cope.2019.1.4) dotyczących najlepszych praktyk redakcyjnych. Zgodnie z polityką redakcji, teksty niezgodne z poniższymi zasadami będą odrzucane.
Obowiązki redakcji:
Redakcja czasopisma dba o jego rozwój poprzez zapewnienie wysokiej jakości publikowanych tekstów; zapewnienie wolności przedstawianych badań i poglądów; zachowanie wzajemnej anonimowości recenzentów i autorów.
Redakcja podejmuje decyzję o przyjęciu artykułu do publikacji, działając w sposób obiektywny i sprawiedliwy w oparciu o zgodność tekstu z profilem czasopisma, spełnienie warunków formalnych, wynik procesu recenzyjnego. Redakcja nie dyskryminuje autorów ze względu na ich cechy, przekonania czy pochodzenie.
Redakcja zobowiązana jest do reagowania na wszelkie naruszenia etyki publikacyjnej.
Obowiązki autorów:
Autorzy zobowiązani są przedstawiać wyniki badań w sposób rzetelny i uczciwy, bez manipulacji i stronniczości, fałszowania lub pomijania danych. Autorzy zobowiązani są przedstawiać teksty oryginalne, jakiekolwiek formy plagiatu skutkują automatycznym odrzuceniem tekstu.
Autorzy zobowiązani są wymienić każdą osobę mającą wkład w zgłoszony tekst jako współautorów publikacji – z ewentualnym zaznaczeniem tego wkładu. Wszyscy autorzy tekstu musza wyrazić zgodę na publikacje.
Autorzy zobowiązani są ujawnić wszelkie potencjalne konflikty interesów, w tym związki finansowe, osobiste, instytucjonalne, które mogą wpływać na ich obiektywizm.
Prace zgłaszane do publikacji muszą być oryginalne i niepublikowane wcześniej.
Niedopuszczalne jest zgłaszanie tekstów napisanych przez tzw. sztuczną inteligencję generującą odpowiedzi na zadawane jej pytania.
Obowiązki recenzentów:
Recenzenci zobowiązani są ujawnić wszelkie potencjalne konflikty interesów, w tym związki finansowe, osobiste, instytucjonalne, które mogą wpływać na ich obiektywizm.
Recenzenci zobowiązani są dokonywać oceny przedstawionych im tekstów w sposób rzetelny, obiektywny i zgodny z ich wiedzą. Powinni oceniać prace zgodnie z własną wiedzą naukową, niezależnie od własnych poglądów na dane zagadnienie.