Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Artykuły

Nr 43 (2022): Spółdzielnie w orzecznictwie sądów i trybunałów w Polsce oraz Unii Europejskiej

Status prawny spółdzielni mieszkaniowej i jej członków w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego

DOI
https://doi.org/10.36128/priw.vi43.569
Przesłane
24 listopada 2022
Opublikowane
25.01.2023

Abstrakt

W artykule przedstawiono sądową wykładnię przepisów prawa budowlanego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali, określających status prawny spółdzielni mieszkaniowej i jej członków w procesie budowlanym. Z ewoluującego w tym zakresie stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika że: 1) Obowiązujące przepisy ograniczają indywidualne uprawnienia procesowe członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych, cedując je na spółdzielnię mieszkaniową reprezentującą ich interesy w postępowaniach w sprawie pozwolenia na budowę. 2) Udział członków spółdzielni mieszkaniowej w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę w charakterze strony „obok” spółdzielni jest dopuszczalny w przypadku powstania konfliktu interesów pomiędzy spółdzielnią i jej członkami. 3) Uznanie członka spółdzielni mieszkaniowej, będącego właścicielem lokalu mieszkalnego, za stronę postępowania w sprawie pozwolenia na budowę nie jest uzależnione od naruszenia jego interesu prawnego ale od wykazania, że w danej sprawie posiada on swój własny indywidualny interes prawny.

Bibliografia

  1. Bar, Ludwik. Kodeks budowlany. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze, 1978.
  2. Despot-Mładanowicz, Arkadiusz. W Prawo budowlane. Komentarz, red. Marek Wierzbowski i Alicja Plucińska-Filipowicz, 100. Warszawa: Wolters Kluwer, 2021.
  3. Doliwa, Adam. Prawo mieszkaniowe. Warszawa: C.H. Beck, 2015.
  4. Jędrzejewski, Stanisław. Nowe prawo budowlane. Toruń: Comer, 1995.
  5. Małysa-Sulińska, Katarzyna. Proces inwestycyjno-budowlany. Kraków: Zakamycze, 2002.
  6. Sypniewski, Dominik. Nadzór nad procesem budowlanym. Warszawa: Lexis-Nexis, 2011.
  7. Szwajdler, Wojciech i Tomasz Bąkowski. Proces inwestycyjno-budowlany. Zagadnienia administracyjno-prawne. Toruń: TNOiK, 2004.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.