Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Artykuły

Nr 4 (47) (2023)

Konsekwencje w postępowaniu administracyjnym i podatkowym braku adresu do doręczeń elektronicznych po terminie określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 155 ust. 10 ustawy o doręczeniach elektronicznych

DOI
https://doi.org/10.36128/PRIW.VI47.788
Przesłane
14 listopada 2023
Opublikowane
14.02.2024

Abstrakt

Ustawa z 18.11.2020 r. o doręczeniach elektronicznych wprowadziła obowiązek posiadania przez tzw. podmioty publiczne adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Obowiązek ten powstanie 10 grudnia 2023 r. W tym samym terminie, oprócz podmiotów publicznych, do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego zostały zobowiązane, na podstawie art. 9 ust. 1 u.d.e., wybrane podmioty niepubliczne, w tym pełnomocnicy profesjonalni oraz przedsiębiorcy wpisani do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym

W ustawie o doręczeniach elektronicznych nie przewidziano jednak sankcji za brak posiadania przez podmiot publiczny adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego pomimo istnienia takiego obowiązku. Dodać należy, że ten akt prawny nie przewiduje również sankcji w odniesieniu do podmiotów niepublicznych, wymienionych w art. 9 ust. 1 u.d.e., za naruszenie tego samego obowiązku. Powyższe nie oznacza jednak, że brak adresu do doręczeń elektronicznych przez podmioty publiczne oraz podmioty niepubliczne, na które nałożono obowiązek posiadania takiego adresu wpisanego do bazy adresów elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego nie wywołuje określonych konsekwencji procesowych.

Bibliografia

  1. Barbara Adamiak, „Prawo do procesu na drodze administracyjnej jako gwarancja realizacji zasady demokratycznego państwa prawego”, [w:] Instytucje procesu administracyjnego i sądowoadministracyjnego. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Ludwikowi Żukowskiemu, red. Jerzy Posłuszny, Zbigniew Czarnik, Robert Sawuła. Strony. Przemyśl-Rzeszów: Wyższa Szkoła Prawa i Administracji-Mitel, 2009.
  2. Janowski Jacek, „Wpływ technologii informacyjnych na prawo”, [w:] Prawo, język, logika. Księga jubileuszowa Profesora Andrzeja Malinowskiego, red. Sławomir Lewandowski, Hanna Machińska, Jacek Petzel. Strony. Warszawa: Lexis Nexis, 2013.
  3. Doręczenia elektroniczne. Komentarz, red. Agnieszka Skóra, Błażej Kwiatek. Warszawa: Wolters Kluwer, 2023.
  4. Tuleja Piotr, „Komentarz do art. 7”, [w:] Konstytucja RP. Komentarz do art. 1 - 86, t. I, red. Marek Safjan, Leszel Bosek. Strony. Warszawa: C. H. Beck, 2016.
  5. Doręczenia elektroniczne. Komentarz, red. Martyna Wilbrandt-Gotowicz. Warszawa: Wolters Kluwer, 2021.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.