Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Artykuły

Nr 4 (47) (2023)

Instytucja biegłego w Rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. Kodeks Postępowania Cywilnego

DOI
https://doi.org/10.36128/PRIW.VI47.760
Przesłane
2 października 2023
Opublikowane
14.02.2024

Abstrakt

Przedmiotem niniejszego artykułu jest opisanie regulacji prawnej dotyczącej biegłych sądowych w Rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. Kodeksie Postępowania Cywilnego. Autor tekstu skupił się na opisie regulacji prawnej związanych z biegłymi sądowymi od czasu odzyskania niepodległości w  1918 r. do roku 1939. Należy wskazać, iż na terenach Polski w 1918 r. istniały różne kodyfikacje dotyczące postępowania cywilnego. Na ziemiach byłego zaboru rosyjskiego obowiązywała ustawa o postępowaniu sądowym z 1864 r., na ziemiach byłego zaboru austriackiego austriacki kodeks postępowania cywilnego z 1895 r. Na ziemiach zachodnich obowiązywał niemiecki kodeks postępowania cywilnego z 1877 r. wraz z nowelizacją z 1898 r. Biorąc pod uwagę różnorodność kodyfikacji w Polsce, opracowanie jednolitego kodeksu postępowania cywilnego powierzono Komisji Kodyfikacyjnej RP, w tym Sekcji Postępowania Cywilnego. Przedmiotem niniejszego artykułu jest rozważenie instytucji biegłego w polskim kodeksie postępowania cywilnego z 1930 r., w szczególności znaczenia dowodu biegłego w postaci opinii (opinii biegłego). Opinia biegłego była jednym ze środków dowodowych, o których mowa w rozdziale dowodowym Kodeksu postępowania cywilnego. W rozprawie sąd ocenił wiarygodność opinii (opinii biegłego) na podstawie własnego przekonania, ale z uwagi na fakt, że fakty, o których opiniują biegli, są wyłączone z oceny sądu, sąd musiał opierać się na takich dowodach przygotowanych przez ekspertów. Zgodnie z doktryną opinia sporządzona przez biegłych w procesie miała podobne znaczenie jak wyrok i często rozstrzygała samą sprawę.

Bibliografia

  1. Allerhand Maurycy, Kodeks postępowania cywilnego: przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego, red. Maurycy Allerhand. Lwów: „Kodeks” Spółka Wydawnicza, 1932.
  2. Feller Bronisław, Kodeks Postępowania Cywilnego z Orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, nowymi ustawami okólnikami i rozporządzeniami Min. Sprawiedliwości, Komunikacji oraz Skarbu. Kraków: Wydawnictwo Ustawy Stemplowej i Kodeksu Postępowania Cywilnego z orzecznictwem w Krakowie, 1937.
  3. Gołąb Stanisław, Wussatowski Zygmunt, Kodeks postępowania cywilnego oraz przepisy wprowadzające Kodeks postępowania cywilnego (Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r., Dz.U.R.P. Nr 83, poz. 651, 652) z przepisami pozostającemi w związku: objaśnione na podstawie materjałów Komisji Kodyfikacyjnej Rzplitej Polskiej i orzecznictwa sądów polskich z wstępem, zawierającym rzut oka na Polski Proces Cywilny, Księgarnia Powszechna, Kraków 1931.
  4. Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, sekcja postępowania cywilnego, t. I, z. 6, Warszawa: Wydawnictwo Urzędowe Komisji Kodyfikacyjnej, 1930.
  5. Milwicz Jerzy, Kasprowicz Jan, Zarys kodeksu postępowania cywilnego: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r., wydawniczy Poznań: Drukarnia Lotnicza, 1932.
  6. Piasecki Władysław, Korzonek Jan, Kodeks postępowania cywilnego i przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego (Rozp. Prez. Rzp. z dn. 29 listopada 1930 r. Dz. U R. P. Nr. 83 poz. 651. i 652) z komentarzem uwzględniającym wszystkie przepisy pozostające w związku z procesem, materiały Komisji Kodyfikacyjnej, orzecznictwo Sądów Najwyższych b. państw zaborczych i polskiego oraz literaturę procesu cywilnego, Wydawnictwo Miejsce Piastowe: Towarzystwo Św. Michała Archanioła, 1931.
  7. Stawarska-Rippel Anna, „Rosyjska procedura cywilna w pracach sekcji postępowania cywilnego Komisji Kodyfikacyjnej II RP na przykładzie projektu »Tytułu o dowodach« J. Litauera” Z Dziejów Prawa”, t. III (2010): 79-91.
  8. Ustawa z dnia 1 sierpnia 1895 o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (procedura cywilna) razem z ustawą zaprowadzającą z dnia 1 sierpnia 1895. Lwów: Wydawnictwo Jakubowski & Zadurowicz, 1895.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.